Department of Defense Warrior Games

The Department of Defense Warrior Games is an annual adaptive sports competition, hosted by the United States (US) Department of Defense.

This year marks the 14th anniversary of the games which bring together hundreds of wounded, injured and ill serving and former serving military members to compete.

The games highlight the exceptional physical skills and mental toughness of wounded, injured and ill service members from US military, along with competitors from Australia and the United Kingdom. The games also support rehabilitation and recovery.

The games is being held from 21 to 30 June 2024 at ESPN Wide World of Sports Complex at Walt Disney World Resort near Orlando, Florida.

Adaptive sports featured include:

  • archery
  • cycling
  • sitting volleyball
  • swimming
  • track and field
  • wheelchair basketball
  • wheelchair rugby
  • shooting
  • indoor rowing
  • powerlifting.

Team Australia

The Australian Defence Force is partnering with Invictus Australia to support a team of 30 serving and former serving military members to participate.

Warrior Games biographies (PDF, 415.96 KB)

Australian team member Hometown ADF service Sports
Corporal Sean Barry Townsville, Queensland RAAF Archery, shooting and wheelchair rugby
Damien Batty Kempsey, New South Wales Army Archery, sitting volleyball, swimming and wheelchair rugby
Cooper Blackwood Rockhampton, Queensland Navy Athletics, indoor rowing, swimming, wheelchair basketball and wheelchair rugby
Erin Brigden Shellharbour, New South Wales Army Athletics, indoor rowing, powerlifting, and swimming
Petty Officer Justin Brown Sanctuary Point, South Coast New South Wales Navy Archery, indoor rowing, shooting and sitting volleyball
Jake Christie Sunshine Coast, Queensland Army Athletics, indoor rowing, powerlifting, swimming, and wheelchair basketball
Chelsie Clayton Brisbane, Queensland Army Athletics, indoor rowing, sitting volleyball, and swimming
Nigel Coutts Palmerston North, New Zealand Army Ultimate Champion
Leading Seaman Harley Dodds Sunshine Coast, Queensland Navy Athletics, indoor rowing, powerlifting, and wheelchair rugby
David Galla Terrigal, New South Wales Army Athletics, indoor rowing, and powerlifting
Captain Doug Griffiths Canberra, Australian Capital Territory Navy Athletics, cycling, indoor rowing, sitting volleyball and swimming
Lieutenant Commander Alex Hale Lake Macquarie, New South Wales Navy Archery, cycling, indoor rowing, shooting and wheelchair basketball
Ainsley Hooker Brisbane, Queensland Army Athletics, archery, sitting volleyball, wheelchair basketball and wheelchair rugby
Adam Jackson Toowoomba, Queensland Army Archery, athletics, cycling, indoor rowing, sitting volleyball and swimming
Diane Jackson Maryborough, Victoria RAAF Athletics, cycling, powerlifting and indoor rowing
Sergeant Emily Lahey Launceston, Tasmania Army Athletics, indoor rowing and power lifting
Brett Lewis Wangaratta, Victoria RAAF Indoor rowing, powerlifting, shooting and wheelchair basketball
Jo Lovell Sydney, New South Wales Navy Athletics, archery, cycling and swimming
Luke Manhire Adelaide, South Australia Army Archery, sitting volleyball and wheelchair rugby
Luke McCallum Broken Hill, New South Wales Navy Athletics, indoor rowing, power lifting, shooting and sitting volleyball
Lieutenant Commander Dave Miln Salisbury, United Kingdom Navy Athletics, cycling, power lifting, swimming and wheelchair basketball
Flight Lieutenant Ryan Mostyn Gladstone, Queensland RAAF Athletics, shooting and sitting volleyball
Georgia Murrell Goulburn, New South Wales Navy Sitting volleyball, swimming and wheelchair rugby
Sue Osborn Gold Coast, Queensland Army Athletics, powerlifting, sitting volleyball and wheelchair basketball
Ben Owens Albion Park Rail, Wollongong, New South Wales Army Archery, sitting volleyball, swimming and wheelchair rugby
Jason Readdy Hervey Bay, Queensland Army Archery, cycling and indoor rowing
Laura Reynell Cleveland, Brisbane, Queensland Navy Athletics, wheelchair basketball and wheelchair rugby
Tricia Reynolds Glenalta, South Australia RAAF Archery, shooting and wheelchair basketball
Jamie Adam Smyth Adelaide, South Australia Army Athletics, wheelchair basketball and wheelchair rugby
Lieutenant Kirby Watts Narooma, New South Wales Navy Ultimate Champion