skip to navigation skip to content skip to footer

Dennis Richardson AO

  • Commenced as Secretary of the Department of Defence on 18 October 2012
  • Secretary of the Department of Foreign Affairs and Trade January 2010-October 2012
  • Ambassador of Australia to the United States, June 2005-December 2009.
  • Director-General of the Australian Security Intelligence Organisation 1996-2005.
  • Deputy Secretary of the Department of Immigration and Multicultural Affairs 1993-1996.
  • Head of the Review of the Intelligence Community post Cold War 1992.
  • Principal Adviser to the Prime Minister 1990-1991.
  • Various senior public service roles in the Departments of the Prime Minister and Cabinet and Immigration 1986-1990.
  • A range of positions in the then Department of Foreign Affairs, with postings to Nairobi, Port Moresby and Jakarta 1969-1986.
  • Graduated from Sydney University with a Bachelor of Arts (Honours) 1968.
  • Awarded an AO in 2003.
  • Born in Kempsey NSW in 1947.
  • Married to Betty and has one son and one daughter.

Contact me

Postal Address

R1-5-B Secretary Suite
Department of Defence
PO Box 7901
Canberra BC ACT 2610, Australia