Web Section

This section contains additional detailed information, further to that contained in the hardcopy of the Defence Annual Report 2005–06.

Senior Committee Attendance

Defence Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Secretary (Mr Richard Smith) 10 8/2*
Chief of the Defence Force (Air Chief Marshal Angus Houston) 10 9
Chief Executive Officer of the Defence Materiel Organisation (Dr Stephen Gumley) 10 10
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations (Lieutenant General Ken Gillespie) 10 9
Chief of Navy (Vice Admiral Russ Shalders) 10 8/2*
Chief of Army (Lieutenant General Peter Leahy) 10 9/1*
Chief of Air Force (Air Marshal Geoffrey Shepherd) 10 6/4*
Chief of the Capability Development Group (Lieutenant General David Hurley) 10 7/3*
Chief Defence Scientist (Dr Roger Lough) 10 8/2*
Chief Finance Officer    
(Mr Ken Moore acting from March 2005 to January 2006) 5 5
(Mr Phillip Prior from January 2006) 5 5
Deputy Secretary Corporate Services (Mr Alan Henderson) 10 10
Deputy Secretary Intelligence and Security    
(Mr Ron Bonighton until January 2006) 5 4/1*
(Mr Shane Carmody from January 2006) 5 4/1*
Deputy Secretary Strategy    
(Mr Shane Carmody until January 2006) 5 4/1*
(Mr Michael Pezzullo from January 2006) 5 3/2*
Chief Information Officer (Air Vice-Marshal John Monaghan) 10 10
Head Defence Personnel Executive (Major General Mark Evans) 10 10

* Substitute attended in place of member.

Chiefs of Service Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Chief of the Defence Force (Air Chief Marshal Angus Houston) 22 22
Secretary (Mr Richard Smith) 22 19/1*
Vice Chief of the Defence Force (Lieutenant General Ken Gillespie) 22 19/3*
Chief of Navy (Vice Admiral Russ Shalders) 22 17/5*
Chief of Army (Lieutenant General Peter Leahy) 22 13/9*
Chief of Air Force (Air Marshal Geoffrey Shepherd) 22 19/3*
Deputy Secretary Strategy    
(Mr Shane Carmody until January 2006) 14 8/2*
(Mr Michael Pezzullo from January 2006) 8 6/2*

* Substitute attended in place of member.

Defence Capability and Investment Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Secretary (Mr Richard Smith) 14 12/1*
Chief of the Defence Force (Air Chief Marshal Angus Houston) 14 13
Chief Executive Officer of the Defence Materiel Organisation (Dr Stephen Gumley) 14 10/4*
Chief of Navy (Vice Admiral Russ Shalders) 14 10/4*
Chief of Army (Lieutenant General Peter Leahy) 14 7/7*
Chief of Air Force (Air Marshal Geoff Shepherd) 14 10/4*
Chief Capability Development Group (Lieutenant General David Hurley) 14 12/2*
Advisers
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations(Lieutenant General Ken Gillespie) 14 12
Chief Defence Scientist (Dr Roger Lough) 14 12/2*
Chief Finance Officer    
(Mr Ken Moore acting from March 2005 to January 2006) 11 10/1*
(Mr Phillip Prior from 9 January 2006) 3 1/2*
Deputy Secretary Strategy    
(Mr Shane Carmody until 9 January 2006) 10 7/3*
(Mr Michael Pezzullo from 9 January 2006) 4 3/1*
Chief Information Officer (Air Vice-Marshal John Monaghan) 14 7/1*

* Substitute attended in place of member/adviser.

Defence Capability Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Members
Chief Capability Development Group (Lieutenant General David Hurley) 10 10
Head Strategic Policy (Mr Brendan Sargeant) 10 6/4*
Chief Operating Officer of the Defence Materiel Organisation (Mr Frank Lewincamp) 10 5/5*
Deputy Chief Defence Scientist (Dr Ken Anderson) 10 10
First Assistant Secretary Budgets and Financial Planning (Mr George Veitch) 10 8/2*
Deputy Chief of Navy (Rear Admiral Max Hancock) 10 5/5*
Deputy Chief of Army (Major General Ian Gordon) 10 6/4*
Deputy Chief of Air Force    
(Air Vice-Marshal Roxley McLennan until 13 January 2006) 6 4/2*
(Air Vice-Marshal John Blackburn from 16 January 2006) 4 4
First Assistant Secretary Capability, Investment and Resources (Dr Ralph Neumann) 10 9/1*
Head Capability Systems (Rear Admiral Matt Tripovich) 10 6/4*
Permanently Invited Members
Deputy Secretary Intelligence and Security or representative 10 10
Deputy Chief Joint Operations Command or representative 10 5
Head Information Capability Management Division 10 10
Head Infrastructure or representative 10 10
Head Defence Personnel Executive or representative 10 0
Department of Finance and Administration representative 10 10

Defence Audit Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Mr Paul McGrath (Chair until October 2005) 14 7
Mr Will Laurie (Chair from October 2005) 14 11
Mr Graeme Lawless 14 11
Mr Norm Gray (Defence member until October 2005) 14 5
Brigadier Paul Symon (Defence member from June 2006) 14 1
Commodore Clint Thomas (Defence member) 14 13
Mr Ian McKenzie (Defence member) 14 11

* As members of the committee are personally appointed by the Secretary and membership is not linked to substantive positions, substitutes are not permitted. Commencement and finishing dates for members relate specifically to committee meeting dates.

Defence People Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Head Defence Personnel Executive    
(Major General Mark Evans) 6 6
(Mr Peter Sharp—Acting Head Defence Personnel Executive on 13 July 2005) 1 1
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations (Lieutenant General Ken Gillespie) 7 1
Deputy Secretary Corporate Services (Mr Alan Henderson) 7 0/6*
Deputy Chief of Navy (Rear Admiral Max Hancock) 7 3/4*
Deputy Chief of Army (Major General Ian Gordon) 7 3/4*
Deputy Chief of Air Force    
(Air Vice-Marshal Roxley McLennan until 13 January 2006) 4 3/1*
(Air Vice-Marshal John Blackburn from 16 January 2006) 3 1/2*
First Assistant Secretary Budget and Financial Planning (Mr George Veitch) 7 6/1*
Head Defence Health Services (Member from 20 October 2005)(Air Vice Marshal Tony Austin) 5 5
First Assistant Secretary Personnel    
(Commodore Russ Baker—acting First Assistant Secretary Personnel until 15 July 2005) 1 1
(Mr Peter Sharp from 15 July 2005) 6 6
Ms Noela L'Estrange (independent member) 7 6

* Substitute attended in place of member.

Defence Information Environment Committee

The Defence Information Environment Committee was reconstituted under a new charter on 2 February 2006, and attendance to 30 June 2006 is shown below.

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Chief Information Officer (Air Vice-Marshal John Monaghan) 2 2
Deputy Chief of Navy (Rear Admiral Max Hancock) 2 0/2*
Deputy Chief of Army (Major General Ian Gordon) 2 1/1*
Deputy Chief of Air Force (Air Vice-Marshal John Blackburn) 2 0/2
Deputy Chief, Joint Operations (Rear Admiral Rowan Moffitt) 2 0/2*
Head, Strategic Policy (Mr Brendan Sargeant) 2 0/2*
Head, Defence Personnel Executive (Major General Mark Evans) 2 1/1*
Head, Capability Systems (Rear Admiral Matt Tripovich) 2 1/1
Head, National Operations Division (Mr Frank Roberts) 2 2
Chief Operating Officer, Defence Materiel Organisation (Mr Frank Lewincamp) 2 1/1*
Deputy Chief Defence Scientist (Mr Neil Bryans) 2 2
Head, Electronic and Weapons Systems (Ms Shireane McKinnie) 2 2
Head, Information Capability Management Division (Major General Michael Clifford) 2 0/2*
Head, Information Systems Division (Mr Peter Lambert) 2 1/1*
First Assistant Secretary, Financial Services (Ms Di Fielding until April 2006) 1 1/1
Chief Finance Officer (Mr Phillip Prior From January 2006) 1 1/1

* Substitute attended in place of member.

Defence Occupational Health and Safety Committee

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Head Defence Personnel Executive (Major General Mark Evans) 4 4
Director General Occupational Health, Safety and Compensation Branch (Mr Steve Grzeskowiak) 4 4
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations (Lieutenant General Ken Gillespie) 4 2/1*
Deputy Chief of Navy (Rear Admiral Max Hancock) 4 4*
Deputy Chief of Army (Major General Ian Gordon) 4 4
Deputy Chief of Air Force    
(Air Vice-Marshal Roxley McLennan until 13 January 2006) 3 3/1*
(Air Vice-Marshal John Blackburn from 16 January 2006) 1 1
Deputy Chief Executive Officer, Defence Materiel Organisation (Mr Norm Gray to April 2006) 3 1/2*
Chief Operating Officer, Defence Materiel Organisation (Mr Frank Lewincamp from April 2006) 1 0/1*
Head National Operations Division (Mr Frank Roberts) 4 4
First Assistant Secretary Budget and Financial Planning (Mr George Veitch) 4 2/1*
Head Defence Health Services Division (Air Vice-Marshal Tony Austin) 4 3/1*

* Substitute attended in place of member.

Financial Statements Project Board

Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Secretary (Mr Richard Smith) 10 9/1*
Chief Finance Officer    
(Mr Ken Moore acting—to January 2006) 5 5
(Mr Phillip Prior from January 2006) 5 5
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations (Lieutenant General Ken Gillespie) 10 6/4*
Chief of Navy (Vice Admiral Russ Shalders) 10 2/8*
Chief of Army (Lieutenant General Peter Leahy) 10 3/7*
Chief of Air Force (Air Marshal Geoffrey Shepherd) 10 6/4*
Chief Executive Officer of Defence Materiel Organisation (Dr Stephen Gumley) 10 9/1*
Deputy Secretary Corporate Services (Mr Alan Henderson) 10 8/2*
Head Defence Personnel Executive (Major General Mark Evans) 10 8/2*
Department of Finance and Administration Representative 10 10
External Accounting Representative 10 9

* Substitute attended in place of member.

Back to top