Chapter One > Defence Governance Framework > page 5 of 5

Defence Governance Framework

Senior Committees

Defence Information Environment Committee

The Defence Information Environment Committee provides advice to the Chief Information Officer on the governance of the Defence information environment to meet Defence requirements. The role of the committee is to advise the Chief Information Officer, as coordinating capability manager for the information environment, on monitoring the development and sustainment of the current information environment and guiding the design and development of the information environment that will support future decision making in Defence, including future joint command decision making. The policy and strategic plans approved by the committee inform enterprise-wide policy and planning for Defence.

In 2003-04, membership comprised the Chief Information Officer (chair), Deputy Chief Information Officer, Head Capability Systems, Chief Finance Officer, Commander Australian Theatre/Deputy Chief of Joint Operations Command, Head Defence Personnel Executive, Assistant Secretary Information Technology/Director General Capability and Support to Operations, Head Management Information Systems, Deputy Chief of Navy, Deputy Chief of Army, Deputy Chief of Air Force, Head Electronic Systems, Director Information Science Laboratory and Head Information Systems Division. The Director-General Information Policy and Plans, and Assistant Secretary Information Strategies and Futures were invited observers.

The committee held nine scheduled business meetings in 2003-2004. Attendance was as follows:

Table 1.24 Defence Information Environment Committee Attendance
Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Chief Information Officer    
(Mr Patrick Hannan until 21 November 2003) 3 3
(Air Vice-Marshal Julie Hammer - acting from 24 November 2003) 6 6
Deputy Chief Information Officer    
(Rear Admiral Peter Clarke until 8 August 2003) 2 2
(Air Vice-Marshal Julie Hammer from 11 August 2003) 1 -
(Brigadier Peter Lambert - acting from 24 November 2003) 6 5/1*
Head Capability Systems (Air Vice-Marshal Kerry Clarke) 9 3/6*
Chief Finance Officer (Mr Lloyd Bennett) 9 0/8*
Commander Australian Theatre/Deputy Chief of Joint Operations Command    
(Rear Admiral Mark Bonser until 13 April 2004) 7 0/7*
(Major General Mark Evans from 13 April 2004) 2 0/2*
Head Defence Personnel Executive (Rear Admiral Brian Adams) 9 0/8*
Assistant Secretary Capability Assurance/Director General Intelligence Capability and Support to Operations    
(Mr John McCarthy until 4 February 2004) 4 2/1*
(Brigadier Silverstone from 5 February 2004) 3 1/2*
(Mr Craig Wood - acting from 3 May 2004) 2 2
Head Management Information Systems    
(Mr Peter Dunn until 12 November 2003) 3 2/1*
(Mr John Peters - acting from 13 November 2003) 6 5/1*
Deputy Chief of Navy (Rear Admiral Rowan Moffitt until 4 June 2004) 9 0/7*
Deputy Chief of Army    
(Major General Frank Roberts until 19 May 2004) 8 0/8*
(Major General Ian Gordon from 19 May 2004) 1 0/1*
Deputy Chief of Air Force    
(Air Vice-Marshal Chris Spence until 26 February 2004) 5 0/5*
(Air Vice-Marshal Roxley McLennan from 26 February 2004) 4 0/4*
Head Electronic Systems Division (Ms Shireane McKinnie) 9 5/4*
Director Information Sciences Laboratory (Mr Neil Bryans) 9 7/2*
Head Information Systems Division (Mr David Kenny) 9 7/2*

* Substitute attended in place of member.

top of page

Defence Occupational Health and Safety Committee

The purpose of the Defence Occupational Health and Safety Committee is to oversee the Defence Occupational Health and Safety Strategic Plan, assess Defence's occupational health and safety performance, monitor the risks to people's well-being, evaluate Defence-wide compliance with occupational health and safety requirements and oversee the progression and management of Defence-wide initiatives and improvements in occupational health and safety performance.

In 2003-04, members were the Head Defence Personnel Executive (chair), Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations, Deputy Chief of Navy, Deputy Chief of Army, Deputy Chief of Air Force, Head Airborne Surveillance and Control, and Head National Operations Division.

The committee held seven scheduled business meetings in 2003-04. Attendance was as follows:

Table 1.25 Defence Occupational Health and Safety Committee Attendance
Position and Name Meetings Held Meetings Attended
Head Defence Personnel Executive    
(Rear Admiral Brian Adams) 5 5
(Mr Peter Sharp - acting from 28 August 2003 to 7 November 2003) 2 2
Vice Chief of the Defence Force/Chief Joint Operations
(Vice Admiral Russ Shalders)
7 6
Deputy Chief of Navy    
(Rear Admiral Rowan Moffitt until 3 June 2004) 6 3/3*
(Rear Admiral Max Hancock from 4 June 2004) 1 0/1*
Deputy Chief of Army    
(Major General Frank Roberts until 18 May 2004) 6 4/2*
(Major General Ian Gordon from 19 May 2004) 1 1
Deputy Chief of Air Force    
(Air Vice-Marshal Chris Spence until 25 February 2004) 5 3/2*
(Air Vice-Marshal Roxley McLennan from 26 February 2004) 2 2
Head Airborne Surveillance and Control
(Air Vice-Marshal Norman Gray)
7 6
Head National Operations Division    
(Mr Ken Moore) 4 3/1*
(Brigadier Mike Swan - acting from 15 December 2003 to 18 June 2004) 3 3

* Substitute attended in place of member.

top of page

| « Previous | Home | Next »